وبلاگ

صفر تا صد استفاده از کاپ قاعدگی

استفاده از کاپ قاعدگی
Rate this post

شاید کمتر خانمی را بشناسیم که با دوران قاعدگی خود چالشی نداشته باشد. در دوران قاعدگی نه‌تنها درد در ناحیه شکم و لگن فرد را به ستوه می‌آورد، بلکه نشتی خون یا بیرون زدن آن می‌تواند یک ترس و نگرانی همیشگی باشد. تامپون‌ها و نوار بهداشتی‌ها به‌ عنوان دو وسیله پرطرفدار در دوران قاعدگی هیچ‌گاه عدم نشتی خون را تضمین نکرده‌اند؛ اما با ورود کاپ‌ها به بازار، بسیاری مطمئن شده‌اند که بهترین وسیله را برای دوران قاعدگی انتخاب کرده‌اند. در این مطلب از فروشگاه لباس زیر زنانه ماییلدا می‌خواهیم بگوییم کاپ قاعدگی چیست، چه کاربردی دارد و نحوه استفاده از کاپ قاعدگی چگونه است.

 

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی را این روزها زیاد می‌شنوید. این کاپ‌ها فنجان‌هایی کوچک، انعطاف‌پذیر و بادوام هستند که از جنس سیلیکون و لاستیک ساخته می‌شوند. این کاپ‌ها برای قرارگیری داخل واژن در دوران قاعدگی مورد استفاده قرار می‌گیرند و بسته به ویژگی‌های سنی، بدنی و وضعیت زایمان خانم‌ها در سایزهای مختلفی تولید می‌شوند. کاپ قاعدگی می‌تواند حجم زیادی از خون را در حدود ۳۰ الی ۶۰ گرم جمع‌آوری کنند.

نوار بهداشتی و تامپون خون ناشی از قاعدگی را به خود جذب می‌کنند اما کاپ قاعدگی این خون را جمع کرده و به فرد اجازه می‌دهد آن را هر چند ساعت یک‌بار تخلیه کند. از آن‌جایی که این کاپ‌ها از مواد غیر یک‌بار مصرف ساخته می‌شوند، می‌توانند بسته به کیفیت بین ۶ ماه الی ۵ سال قابل استفاده باشند. نکته خوب اینکه نحوه استفاده از کاپ قاعدگی برای افرادی که تجربه بهره‌گیری از تامپون را داشته باشند، آسان است.

مطالعه این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم: شورتکس یا شورت مخصوص عادت ماهیانه چیست؟

کاپ قاعدگی چیست؟

 

مزایای استفاده از کاپ قاعدگی

کاپ‌های قاعدگی هم از نظر استفاده شخصی و هم از نظر زیست‌ محیطی مزایای بسیاری دارند. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

کاپ‌های قاعدگی را نیازی نیست زود ‌به ‌زود تخلیه کنید

برخلاف نواربهداشتی و تامپون که بهتر است هر ۲ الی ۳ ساعت آن‌ها را عوض کنید، کاپ‌های قاعدگی تا ۱۰ ساعت می‌توانند داخل واژن بمانند؛ بدون آنکه نشتی داشته باشند.

 

صرفه اقتصادی کاپ قاعدگی بیشتر است

کاپ‌های قاعدگی قیمت نسبتاً زیادی دارند اما شما یک‌بار هزینه می‌کنید و چندین سال از آن استفاده خواهید کرد. اگر هزینه ماهانه نوار بهداشتی و تامپون را در طول سال محاسبه کنید، قطعاً بیشتر از هزینه یک‌بار خرید کاپ قاعدگی خواهد بود.

 

استفاده از کاپ قاعدگی به نفع محیط زیست است

یکی از مشکلات محیط زیستی نوار بهداشتی و تامپون، زباله‌های آن‌ها و ورودشان به طبیعت است. کاپ قاعدگی هیچ‌گونه زباله‌ای تولید نمی‌کند و استفاده از آن به‌ طرز چشم‌گیری زباله‌های مربوط به دوران قاعدگی را کاهش می‌دهد.

 

کاپ قاعدگی از عفونت‌های واژینال جلوگیری می‌کند

یکی از مشکلات استفاده از محصولاتی چون تامپون، خطر ابتلا به بیماری شوک سمی است. همچنین نوار بهداشتی و عدم عوض کردن مرتب آن، محیط مناسبی را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کند. کاپ‌های قاعدگی از بروز هرگونه بیماری واژینال، عفونت و رشد و تکثیر باکتری‌ها جلوگیری می‌کنند.

 

امکان نشتی خون در کاپ‌ها کمتر است

تقریباً همه خانم‌ها این ترس را دارند که در دوران قاعدگی با نشتی خون روی لباس زیر و شلوار یا پیراهنشان مواجه شوند؛ به‌خصوص اگر بیرون از منزل باشند. این مشکل هنگام استفاده از تامپون و نواربهداشتی رایج است اما استفاده از کاپ قاعدگی کمترین میزان نشتی خون را به همراه دارد.

 

با کاپ قاعدگی می‌توانید فعالیت راحت‌تری داشته باشید

استفاده از نوار بهداشتی به شما اجازه ورود به استخر و آب را نمی‌دهد و ممکن است شما را هنگام خم شدن، به پشت دراز کشیدن و دویدن، با محدودیت مواجه کند. کاپ‌های قاعدگی چنین محدودیت‌هایی ندارند. با استفاده از این کاپ‌ها می‌توانید هم وارد آب شوید، هم ورزش کنید و هم احساس راحتی داشته باشید.

 

مزایای استفاده از کاپ قاعدگی

 

تعویض کاپ قاعدگی در طول روز

کاپ قاعدگی را بهتر است در طول روز حداقل دو بار تخلیه کنید. در صورتی که میزان خون‌ریزی‌تان زیاد است، پیشنهاد می‌کنیم هر ۶ ساعت آن را خالی کنید. اگر خون‌ریزی متعادل یا کمی دارید، می‌توانید این زمان را به هر ۱۲ ساعت تغییر دهید.

بعد از خروج کاپ و تخلیه آن در توالت باید کاپ را خیلی تمیز بشویید. برای شست‌و‌شوی کاپ‌ها می‌توانید از آب و صابون یا مایع استفاده کنید. حواستان باشد که قبل از شست‌و‌شو و خروج کاپ از واژن، ابتدا دستان خود را بشویید.

پس از اتمام دوران قاعدگی هر ماه بهتر است کاپ را با قرار دادن در آب جوش استریل کنید. مدت زمان قرارگیری کاپ در آب جوش باید بین ۵ الی ۱۰ دقیقه باشد. برای استفاده از کاپ قاعدگی حتماً به این نکات بهداشتی و شست‌و‌شوی آن اهمیت دهید تا تمیز و استریل شده باشد و به عفونت و ایجاد حساسیت منجر نشود.

کلیک کنید: پد سینه چیست؟

 

تعویض کاپ قاعدگی

 

برای مطالعه بیشتر: چگونه شورت را ضد عفونی کنیم؟

 

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

در اینجا مراحل استفاده و قرار دادن کاپ قاعدگی در واژن را گام به گام خدمت شما توضیح داده‌ایم:

 

 1. قرار دادن کاپ در واژن

 • ابتدا دستان خود را تمیز بشویید.
 • برای ورود بهتر کاپ به واژن، آن را چرب کنید تا موجب زخم دیواره‌های واژن نشود. برای نرم کردن آن می‌توانید از ژل‌هایی چون لوبریکانت استفاده کنید.
 • سپس کاپ را از وسط تا کنید؛ به‌طوری که لبه‌های آن به‌ سمت بالا باشند. پس از آن انگشت خود را روی آن قرار دهید تا باز نشود.
 • در این حالت کاپ را در ورودی واژن قرار دهید و آن را با استفاده از پایه‌ای که دارید، به سمت بالا هدایت کنید.
 • بعد از قرارگیری کاپ در داخل واژن، پایه آن را کمی حرکت دهید تا لبه‌های تاشده کاپ باز شوند.

راهنمای تصویری استفاده از کاپ قاعدگی

 

 1. خروج کاپ از واژن

پس از استفاده از کاپ قاعدگی باید آن را حداقل هر ۶ ساعت یک‌بار تخلیه کنید. بیایید مراحل خروج را با هم پیش ببریم.

 • برای خروج، انگشت وسط یا اشاره خود را به بدنه کاپ در داخل واژن برسانید.
 • بدنه آن را کمی به داخل فشار دهید تا، تا شود و بتوانید آن را خارج کنید.
 • سپس با احتیاط کاپ را بیرون بکشید.
 • پس از خروج کاپ آن را با صابون و آب بشویید و دوباره داخل واژن قرار دهید.

راهنمای استفاده از کاپ قاعدگی

 

سخن نهایی

کاپ قاعدگی این روزها یکی از محبوب‌ترین محصولات برای سپری کردن دوران عادت ماهیانه است. این کاپ‌ها اغلب از جنس سیلیکونی هستند، انعطاف‌پذیرند و لبه‌ها و بدنه نرمی دارند. به همین علت استفاده از آن‌ها منجر به زخم دیواره‌های واژن نمی‌شود. هنگامی که می‌خواهید کاپ را داخل واژن قرار دهید یا پس از تخلیه، حتماً آن را با آب و صابون بشویید. رعایت چنین نکات بهداشتی در طول استفاده از این کاپ‌ها می‌تواند به افزایش طول عمر آن‌ها کمک کند. راستی شما تجربه استفاده از کاپ قاعدگی را داشته‌اید؟

مجموعه ماییلدا ارائه دهنده بیش از هزار مدل انواع لباس زیر مردانه و زنانه می باشد. تخصص ماییلدا ارائه انواع مدل های شورت زنانه، سوتین زنانه و ست شورت و سوتین می باشد. با این وجود ما هر روز سعی بر تنوع محصولات و ارائه محصولات جدید داریم. کافیست به بخش فروشگاه رفته و از تنوع محصولات دیدن فرمایید.

 

سوالات متداول

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی به شکل فنجانی کوچک است از جنس سیلیکون، منعطف و نرم که در دوران عادت ماهیانه می‌توان آن را در واژن قرار داد. این کاپ‌ها خون را در خود جمع می‌کنند و به همین علت، هر چند ساعت یک‌بار باید تخلیه شوند.

 

بهترین زمان برای تخلیه کاپ قاعدگی چقدر است؟

این بسته به مقدار خون‌ریزی شما است. اگر خون‌ریزی کمی دارید، هر ۱۲ ساعت یک‌بار می‌توانید آن را خالی کنید. اگر خون‌ریزی‌تان زیاد است، برای جلوگیری از سرریز شدن خون و امکان نشتی آن توصیه می‌کنیم هر ۳ الی ۶ ساعت آن را بیرون بیاورید.

 

آیا استفاده از کاپ قاعدگی به بیماری واژینال منجر می‌شود؟

خیر. کاپ قاعدگی برخلاف تامپون‌ها و نوار بهداشتی‌ها از بروز هرگونه میکروب و باکتری جلوگیری می‌کنند؛ البته به شرط آنکه مرتب نیز تخلیه و شست‌و‌شو داده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *