وبلاگ

آموزش بافت سوتین با قلاب

آموزش بافت سوتین با قلاب
۳.۶/۵ - (۱۳ امتیاز)

همه افراد دوست دارند خوش استایل به ‌نظر برسند و دیگران آن‌ها را به‌ عنوان فردی خوش لباس بشناسند، برای رسیدن به این هدف باید مد روز را دنبال کنید و با آن پیش بروید‌. یکی از لباس‌هایی که در سال‌های اخیر‌ مورد توجه طراحان مد قرار گرفته و همچنین محبوبیت بسیاری بین زنان نیز کسب کرده، سوتین بافتنی است. این سوتین‌ها که با استفاده از نخ و قلاب بافته می‌شوند،‌ آنقدر زیبا، شیک و دارای طراحی خلاقانه‌ای هستند که همه زنان دوست دارند یکی از آن‌ها را در کشو لباس خود داشته باشند. اگر شما هم جزو طرفداران این لباس زیبا هستید ولی نمی‌دانید که چگونه باید یک مدل از آن را ببافید‌. در این مطلب از وبلاگ فروشگاه لباس زیر ماییلدا با ما همراه باشید، چرا که قصد داریم به آموزش بافت سوتین با قلاب بپردازیم.

 

وسایل مورد نیاز برای دوخت سوتین قلاب بافی

بافت سوتین به ‌وسیله قلاب با لوازم ساده و مرسوم قلاب بافی انجام می‌شود که هر بافنده‌ای در منزل خود آن‌ها را دارد. برخی از لوازمی که برای بافت سوتین نیاز دارید، عبارتند از:

 • نخ: برای بافت سوتین، بهتر است از نخ‌های نازک و لطیف استفاده کنید، زیرا هم ایستایی بهتری دارند و هم پوست را اذیت نمی‌کنند.
 • قلاب: قلاب‌ها در شماره‌هایی مثل ۲،‌۴،۶ و بیشتر وجود دارند که انتخاب هر یک از آن‌ها به مهارت و سلیقه شما بستگی دارد. توضیح این نکته ضروری است که شما می‌توانید برای بافت کاپ از قلاب کوچک‌تر و برای بافت باقی نواحی سوتین از قلاب بزرگ‌تری استفاده کنید تا بافت زیباتر به ‌نظر برسد.
 • متر: قبل از شروع بافت باید به ‌وسیله متر دور سینه، فاصله سینه‌ها با یکدیگر، فاصله شانه تا نوک سینه را اندازه بگیرید.
 • قیچی: قیچی‌های مخصوصی وجود دارد که فقط برای بافتنی استفاده می‌شود، این قیچی‌ها به برش بهتر نخ و اضافات آن کمک می‌کنند‌.
 • نقشه بافت: داشتن یک نقشه و الگوی مناسب به شما کمک می‌کند که راحت‌تر طرح مورد نظرتان را پیاده کنید.
 • کاپ سینه: خرید کاپ به‌ طور مجزا و جایگذاری آن در بافت کمک می‌کند تا سوتین ایستایی بهتری داشته باشد، این کاپ‌ها را می‌توانید از مغازه‌های خرازی خریداری کنید.
بیشتر بخوانید: سوتین مناسب افتادگی

ابزارهای بافت سوتین با قلاب

 

مراحل دوخت سوتین بافتنی با قلاب

بافتنی هنری بسیار شیرین و لذت‌بخش است، مخصوصاً اگر قرار باشد یک سوتین با مدلی جذاب ببافید که هم در فصل تابستان و هم در زمستان قابل استفاده باشد. برای بافت سوتین باید مراحل اجرای آن را بدانید، از این ‌رو قبل از آموزش بافت سوتین با قلاب قصد داریم به ‌مراحل بافت آن به صورت کلی اشاره کنیم.

 • انتخاب نخ
 • برگزیدن طرح مورد نظر
 • اندازه‌گیری
 • ایجاد یک زنجیره فونداسیون
 • رج‌ و پایه‌های لند و کوتاه زدن
 • جایگذاری کاپ
 • وصل کردن کاپ‌ها
 • اضافه کردن بند
 • تکمیل لبه‌ها با استفاده از بافت حاشیه
 • اضافه کردن قزن پشت بند سوتین

 

آموزش دوخت سوتین قلاب بافی

حال که با مراحل بافت سوتین قلاب بافی آشنا شدید، در این قسمت قصد داریم بافت یک مدل سوتین را به شما آموزش دهیم. قبل از شروع آموزش بافت سوتین با قلاب ذکر این نکته ضروری است که سوتین‌های بافتنی در مدل‌های مختلف و به‌ صورت بند پشت گردنی یا بند از روی شانه بافته می‌شود که انتخاب طرح و رنگ آن به سلیقه و میزان مهارت شما در قلاب بافی بستگی دارد. اگر علاقه به رنگ قرمز دارید سوتین قرمز یکی از رنگ های جذاب در میان جوانان می باشد که با تهیه کاموا قرمز می توانید شروع به بافت آن کنید.

 

مرحله اول

برای بافت سوتین باید از نخ نازک که دارای مقاومت مناسبی باشد، استفاده کنید تا در هنگام شستشو، لباس کیفیت خود را از دست ندهد. به‌ طور مثال، برای بافت این نوع سوتین نخ برند فیلاتی و همچنین نخ مرسریزه مناسب است.

 

آموزش بافت سوتین با قلاب

 

مرحله دوم

در‌ این مرحله باید اندازه زیر سینه تا نوک سینه (برجسته‌ترین نقطه سینه) را بگیرید و آن را منهای یک کنید. به ‌طور مثال، اگر این اندازه ۸ سانتی‌متر است باید منهای یک شود، سپس به همان اندازه زنجیر بیندازید.

 

مرحله سوم

نخ را به قلاب گره بزنید و زنجیره زدن را شروع کنید تا به ‌اندازه‌ای که در مرحله قبل محاسبه کرده‌اید، ادامه دهید. بعد از اتمام زنجیره زدن، تعداد آن‌ها را بشمارید تا برای کاپ دیگر نیز همان مقدار زنجیره بزنید.

 

مرحله چهارم

بعد از یک ردیف زنجیره زدن باید در تک تک زنجیره‌ها یک پایه بلند ببافید. برای بافت اولین پایه بلند در زنجیره آخر سه زنجیره ببافید و به‌ همین شکل تا آخرین زنجیره ادامه دهید. در آخرین زنجیره باید چهار پایه بلند دو زنجیره و مجدداً چهار پایه بلند بزنید.

برای مطالعه بیشتر: چه لباس زیری بپوشیم؟

 

سوتین قلاب بافی

 

مرحله پنجم

بعد از اتمام پایه بلندهای یک سمت باید از سمت مقابل نیز پایه بلند بزنید تا رسیدن به آن سه زنجیره‌ای که در مرحله قبل زده‌ بودید ادامه دهید، سپس مجدداً روی تمامی زنجیره‌ها یک پایه بلند بزنید تا به آن دو زنجیره مرحله قبل برسید.

 

مرحله ششم

آموزش بافت سوتین با قلاب را با مرحله مهم دیگری ادامه می‌دهیم. در مرحله قبل بافت را تا رسیدن به دو زنجیره ادامه دادیم، حال باید داخل آن دو زنجیره را دو پایه بلند بزنید. این بافت تا انتها ثابت است و تغییر نمی‌کند، شما باید روی همه زنجیره‌ها یک پایه بلند بزنید و تنها در قسمت دو زنجیره باید دو زنجیره و دو پایه بلند بافته شود. این بافت را تا‌ جایی که کاپ سوتین به سایز مد نظرتان برسد، ادامه دهید.

 

مرحله هفتم

در‌ این مرحله کاپ سینه کاملاً بافته شده است و زیر سینه یک خط صاف قرار دارد، لازم به ذکر است که اگر زیر سینه کاملاً صاف نیست، احتمالاً در بافت پایه‌ها دچار مشکل شده‌اید‌. در این مرحله برای زیباتر کردن سوتین باید دور کاپ را یک طرح حاشیه ببافید‌. برای ایجاد حاشیه زیبای دور کاپ، از قسمت کناری، سومین زنجیره پایه بلند را انتخاب کنید، سپس یک پایه کوتاه و دو زنجیره و دوباره دو زنجیره دیگر ببافید و سراغ پایه بعدی بروید و به شکل یک پایه بلند دو زنجیره و یک پایه از پایین ادامه دهید تا یک حاشیه زیبا شکل بگیرد.

 

مرحله هشتم

در اینجا باید دو کاپ را به یکدیگر وصل کنید، برای اتصال دو کاپ به یکدیگر راه‌های مختلفی وجود دارد. می‌توانید از یک یا چند بست استفاده کنید. برای بست زدن باید دو کاپ را روی یکدیگر قرار دهید و قسمت کناری آن دو را به‌ وسیله بست به یکدیگر متصل کنید.

 

بافت سوتین قلاب بافی

 

مرحله نهم

حال دو کاپ با حاشیه زیبا آماده است، اما برای قسمت پایین کاپ‌ها نیز به حاشیه نیاز داریم. برای بافت حاشیه قلاب را نخ کنید و به اولین زنجیره پایین بروید، در ابتدا بست و سه زنجیره پایه بلند بزنید و داخل آن پایه بلندها یک پایه بلند دیگر ببافید و تا انتها ادامه دهید، سپس از روشی که در مرحله هفتم گفتیم حاشیه پایین کاپ را ببافید.

 

 مرحله دهم

در اینجا سوتین بافتنی کاملاً آماده است و می‌توانید به آن بند متصل و استفاده کنید. برای بند پشت گردنی، چند زنجیره در قسمت بالای کاپ بزنید و تا بالای کاپ بعد ادامه دهید و آن‌ها را به هم وصل کنید. برای بافت بند از پشت، در قسمت پایین چند دانه بیندازید و پایه بلند ببافید. یادتان باشد قبل از بافت بند، دور سینه فرد را اندازه بگیرید تا بند بافته شده متناسب دور سینه باشد. به ‌طور مثال، اگر دور سینه پنجاه سانت است باید از مقداری که بافته‌اید، کم و باقی‌مانده را بر دو تقسیم کنید تا اندازه دو طرف بند مشخص شود.

 

جمع بندی

در این مطلب به آموزش بافت سوتین با قلاب پرداختیم و لوازم مورد نیاز برای بافتن آن را معرفی کردیم. سوتین بافتنی یکی از مدل‌هایی است که در سال‌های اخیر در صنعت مد، جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده و زنان بسیاری به پوشیدن آن‌ها تمایل نشان داده‌اند. بافت سوتین با قلاب بسیار ساده است و به ابزار پیچیده‌ای نیاز ندارد، شما با استفاده از نخ، قلاب، متر، نقشه و البته مهارت اولیه قلاب‌بافی می‌توانید یک سوتین و نیم‌تنه جذاب برای خود ببافید‌. شایان ذکر است که این مدل لباس زیر، برای تمامی فصول از جمله تابستان بسیار مناسب است و شما به ‌راحتی می‌توانید آن‌ها را در جمع‌های مختلف بپوشید.

ما در بخش فروشگاه ماییلدا انواع مدل های لباس زیر اعم از انواع شورت زنانه، انواع مدل های لباس خواب زنانه با تنوع بالا برای هر سلیقه ای ارائه می دهیم. اگر مایل به پوشیدن ست لباس زیر هستید، انواع مدل های ست شورت و سوتین در ماییلدا موجود است. پیشنهاد می کنیم حتما به بخش محصولات رفته و لباس مورد نظر خود را انتخاب کنید. همچنین می توانید پیج اینستاگرام ماییلدا را دنبال کنید تا از آخرین محصولات ما با خبر شوید.

ممکن است به مطالعه این مقاله علاقه داشته باشید: چگونه سوتین مناسب انتخاب کنیم؟

آموزش بافت سوتین

 

سوالات متداول

مزیت بافت سوتین با قلاب چیست؟

بزرگ‌ترین مزیت سوتین بافتنی آن است که بافت سوتین با قلاب به سرمایه زیادی نیاز ندارد و شما به ‌وسیله نخ و قلاب به ‌راحتی می‌توانید یک سوتین زیبا برای خود ببافید.

 

تکنیک اصلی برای قلاب بافی چیست؟

تکنیک اصلی و اولیه قلاب بافی، بافت زنجیره به ‌وسیله نخ و قلاب است که برای بافتن تمامی طرح‌ها به این تکنیک نیاز دارید.

 

بافتن یک سوتین چه مدت طول می‌کشد؟

مدت زمان لازم برای بافتن یک سوتین به سطح مهارت شما بستگی دارد، بافت این لباس می‌تواند از یک تا چند روز ادامه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *