وبلاگ

روش اندازه گیری سایز سوتین

راهنمای سایز سوتین
۳.۴/۵ - (۵ امتیاز)

راهنمای سایز سوتین

در خرید سوتین مهمترین مساله انتخاب سایز مناسب است، به همین علت روش اندازه گیری سایز سوتین را باید بیاموزید تا بتوانید سوتین را با توجه به اندازه سایز سینه خود انتخاب کنید. البته اکثر خانم ها از این امر غافل هستند و اصلا به اینکه اندازه کاپ سوتین را باید از قبل اندازه بگیرند و اندازه سوتین باید متناسب با اندازه سینه هایشان باشد توجهی ندارند.

حتما برای شما هم پیش آمده که کش سوتین پشت شما را اذیت کند و رد قرمزی روی پوستتان ایجاد کند و یا بند و کاپ سوتین برایتان بزرگ باشد و از روی شانه هایتان بیفتد، انتخاب سایز نامناسب سوتین، علاوه بر اینکه کمدهای شما را پر از لباس ‌زیر های بلااستفاده می‌کند، برای سلامتی شما نیز مضر است. اگر شما دارای سینه های کوچکی هستید و سوتین کوچک برای شما مناسب بوده و یا اینکه جثه بزرگی دارید و سوتین سایز بزرگ مناسب شما می باشد، با خواندن این مقاله و سپس گشت و گذاری در فروشگاه ماییلدا، سوتین مناسب سایز خود را به راحتی پیدا می کنید.

در این مقاله از وبلاگ فروشگاه اینترنتی ماییلدا به نحوه محاسبه سایز سوتین، جدول سایز بندی سوتین و تفاوت سایز سوتین اسفنجی و معمولی خواهیم پرداخت، قبل از آموزش نحوه اندازه گیری سایز سینه بهتر است نکاتی را درباره سوتین مرور کنیم.

 

اندازه گیری سایز سوتین

نکات مهم قبل از اندازه گیری سایز سوتین

سوتین ها دارای انواع و برند های مختلف هستند و همین امر باعث شده است جدول ‌های سایز بندی آنها با یکدیگر متفاوت باشد، مثلا جدول سایز سوتین ایرانی با جدول سایز بندی سوتین خارجی متفاوت است، اما تمام سوتین‌ها از یک قاعده پیروی می کنند و دارای مشخصاتی با ۲ معیار اصلی زیر هستند که برای اندازه سایز سوتین هر دو با هم بیان خواهند شد.

 • یک عدد: نشان دهنده اندازه قسمت زیر سینه است، همان بند سوتین که دور پشت قرار می گیرد.
 • یک حرف لاتین: نشان دهنده اندازه کاپ سوتین (قسمت برآمدگی سینه) است.

 

خرید سوتین

 

چگونه سایز سوتین را اندازه گیری کنیم؟

برای اندازه گیری سایز سینه به طور دقیق نیاز به متر پارچه ای دارید، در یک طرف مترهای پارچه ای اعداد به سانتی متر نوشته شده اند و در یک طرف دیگر آنها اعداد به اینچ نوشته شده اند، در هر حال بهتر است بدانید هر اینچ معادل ۲.۵ سانتی متر است.

اگر از کسی کمک بگیرید بهتر است اما اگر نمی خواهید از کسی کمک بگیرید، حتما از یک آینه قدی استفاده کنید، همچنین این کار را حتما بدون لباس انجام دهید، اگر از روی لباس اندازه بگیرید، اندازه ها دقیق نخواهند بود. برای اندازه گیری سایز سوتین باید دو مرحله زیر را با دقت و حوصله انجام دهید تا اندازه سوتین خود را بدست بیاورید.

 

روش اندازه گیری سایز سوتین

مرحله اول از محاسبه سایز سوتین؛ گرفتن اندازه ها

۱- برای اندازه گرفتن دور سینه یا همان Band Size باید متر پارچه ای را طوری که نه خیلی سفت باشد و نه خیلی شل باشد زیر قفسه سینه (قسمت زیر سینه) بگیرید، فقط توجه داشته باشید که متر پیچ خوردگی نداشته باشد، کاربرد آینه دقیقا همین جا مشخص می شود، با کمک آینه می‌توانید کنترل کنید که متر به صورت افقی و صاف قرار گرفته باشد. حالا عددی که به دست آمده را یادداشت کنید، اگر عدد فرد بود به سمت بالا آن را گرد کنید، مثلا اگر ۳۷ به دست آمده بود، ۳۸ در نظر بگیرید و اگر زوج بود همان عدد را یادداشت کنید.

۲- در اندازه گرفتن سایز سینه یا همان اندازه گیری سایز کاپ سینه (Bust Size)، مجددا روبروی آینه بایستید، متر را به صورت صاف دور تا دور قسمت برآمدگی سینه هایتان بگیرید و عدد را یادداشت کنید. در این مرحله نیز از عدم پیچ خوردگی متر اطمینان حاصل کنید.

مرحله دوم از محاسبه سایز سوتین؛ تعیین اندازه کاپ سوتین

قسمت عددی سایز سوتین را در مرحله قبل با یادداشت کردن ۲ عدد به دست آوردیم، حالا نوبت به حرف لاتین می‌رسد، معمولا سایز کاپ سوتین از حروف A تا G مشخص می شود که A تا D مرسوم تر هستند، فرمول به دست آورن اندازه کاپ سوتین اصلا سخت نیست، فقط کافیست عدد دور سینه را از عددی که از قسمت برآمده سینه به دست آورده اید کم کنید.

 

چگونه کاپ سوتین را اندازه گیری کنیم؟

فرمول اندازه سایز کاپ سوتین: اندازه قسمت برآمده سینه _ اندازه زیر سینه

برای مثال : اگر عدد اول که دور سینه شما را نشان می دهد، ۳۳ اینچ باشد و عدد دوم که اندازه قسمت برآمدگی پستان را نشان می دهد ۳۴ باشد، اختلاف آنها ۱ می شود و باید طبق جدول سایزبندی زیر حرف لاتین مربوط به سایز خود را انتخاب کنید و کنار سایز عددی خود بگذارید.

یعنی اگر سایز دور سینه خود را ۳۵ به دست آوردید، سایز سوتین شما ۳۵A می شود.

 

 

جدول سایز بندی کاپ سوتین

تبدیل سایز سوتین اروپایی به ایرانی نیازی نیست، زیرا سایزهای اروپایی در ایران نیز رایج هستند، اما اختلاف اعدادی که در مرحله قبل به دست آوردید را در جدول زیر بگذارید و اندازه کاپ سوتین یا همان حروف لاتین خود را در بیاورید.

 

 

سایز اروپایی کاپ سوتین تفاوت اندازه دور سینه و کاپ سینه

(به سانتی متر)

تفاوت اندازه دور سینه و کاپ سینه

(به اینچ)

AA کمتر از ۲.۵ کمتر از ۱ اینچ
A ۲.۵ ا اینچ
B ۵ ۲ اینچ
C ۷.۵ ۳ اینچ
D ۱۰ ۴ اینچ
E ۱۲.۵ ۵ اینچ
F ۱۵ ۶ اینچ
G ۱۸ ۷ اینچ
H ۲۰.۵ ۸ اینچ
I ۲۳ ۹ اینچ
J ۲۵.۵ ۱۰ اینچ

 

تبدیل سایز سوتین اروپایی به ایرانی

سایزهای سوتین اروپایی که در بازار ایران هستند، معمولا به سانتی متر هستند و به مشکلی برای انتخاب آنها بر نمی خورید، تمام اطلاعات جدول سایزبندی سوتین خارجی و جدول سایز سوتین ایرانی در جدول زیر جمع آوری شده است، جدول زیر یک جدول تبدیل سایز سوتین اروپایی به ایرانی است.

سایز اروپایی سایز دور سوتین به سانتی‌متر سایز دور سوتین به اینچ
۶۰ ۵۸-۶۲ ۲۸
۶۵ ۶۳-۶۷ ۳۰
۷۰ ۶۸-۷۲ ۳۲
۷۵ ۷۳-۷۷ ۳۴
۸۰ ۷۸-۸۲ ۳۶
۸۵ ۸۳-۸۷ ۳۸
۹۰ ۸۸-۹۲ ۴۰
۹۵ ۹۳-۹۷ ۴۲
۱۰۰ ۹۸-۱۰۲ ۴۴
۱۰۵ ۱۰۳-۱۰۷ ۴۶
۱۱۰ ۱۰۸-۱۱۲ ۴۸

مزایای انتخاب سایز سوتین مناسب چیست؟

اگر قسمت بالای سینه های شما از سوتین بیرون می زند، یا رد بندهای سوتین روی بدنتان می ماند یعنی سایز مناسبی برای سوتین خود انتخاب نکرده اید. اگر روش اندازه گیزی سایز سوتین را به درستی انتخاب کرده باشید و دقیق اندازه گرفته باشید از مشکلاتی نظیر افتادگی سینه ها، ایجاد قوز و کمر درد، گرفتگی عضلات سرشانه جلوگیری خواهید کرد.

 

مزایای انتخاب سایز سوتین مناسب چیست؟

سوالات متدول درباره اندازه سوتین

در ادامه به سوالاتی که ممکن است در انتخاب سوتین و سایز مناسب سینه بند برای شما پیش بیاید خواهیم پرداخت.

 

کوچکترین سایز سوتین چند است؟

انواع سایز سوتین بستگی به برند و کشور تولید کننده سوتین دارد اما سایز سوتین ۶۵ کوچکترین سایز در بین سوتین های ایرانی است، البته سوتین های اروپایی از ۶۰ شروع می شوند.

 

سایز سینه از چند شروع می شود؟

سایز سینه در تمام زنان به عوامل متعددی مانند ژنتیک، تغذیه و شیردهی بستگی دارد، در سایزبندی اروپایی از ۶۰ شروع می شود و ۵ تایی بالا می رود تا سایز ۱۱۰ اما در سایزبندی انگلیسی سایز سوتین از ۲۸ شروع می شود.

 

سایز ۷۵b یعنی چی؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم، برای به دست آوردن قسمت عددی سایز سوتین باید دور سینه خود را اندازه بگیرید و برای به دست آوردن قسمت حرف لاتین آن باید اختلاف دو عددی که در اندازه گیری سوتین به دست آورده اید را بدست بیاورید. با توجه به مقاله بالا و جدول هایی که در بالا ذکر شده است، می توانید این عدد و حرف را به دست بیاورید.

 

تفاوت سایز سوتین اسفنجی و معمولی چیست؟

تفاوت سایز سوتین اسفنجی و معمولی بدین صورت است که شما باید هنگام خرید سوتین اسفنجی یک یا دو سایز بزرگتر از سایز سوتین معمولی خود بخرید زیرا قواره های این سوتین ها بعلت اسفنجی که دارند کوچک تر است.

 

خرید اینترنتی سوتین

با خرید اینترنتی از فروشگاه اینترنتی ماییلدا، زیباترین و بهترین احساس را از پوشیدن این محصولات تجربه کنید. برای ارتباط با ما می توانید از طریق پیج اینستاگرام ماییلدا اقدام کرده و یا از طریق شماره های موجود در سایت تماس بگیرید. بازدید از این مجموعه با تنوع و کیفیت بالای محصولات موجود، بی‌شک شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

دیدگاهی در مورد “روش اندازه گیری سایز سوتین

 1. ترانه گفت:

  سلام. برای شرت چطور سایز بندی را پیدا کنیم؟

  1. myildaadmin گفت:

   با سلام.
   با توجه به تفاوتی که برند ها و تولید کنندگان مختلف در تولید شورت ها دارند و با توجه به مدل ها، همکاران ما قبل از خرید شما، از طریق راه های ارتباطی چون واتس آپ، سایز کالا را برای شما ارسال خواهند کرد تا با خیال راحت خرید نمایید.

 2. سایه گفت:

  ببخشید من سایزم ۶۰ هست ولی توی بعضی از سوتین ها فرق داره ، چرا؟

  1. مصطفی گفت:

   سلام. به این دلیل که متاسفانه تولید کنندگان ایرانی از یک استاندارد تبعیت نمیکنند. همچنین کاپ نیز اهمیت دارد. سوتین ۶۰A با ۶۰C متفاوت است.

 3. شري گفت:

  سلام
  من دور قفسه سینم ٨١ سانته که وقتی به اینچ تبدیل شه میشه ٣٢.۴ ، حالا در جدول هایی که میبینم تناقص وجود داره ٣٢ اینچ رو نوشته دور قفسه سینه ۶٨-٧٢ که این کاملاً اشتباهه. دور سینه ٨١ درسته از اونور زده دور سینه ٨١ سانت میشه ٣۴ اینچ. و تبدیلش کنیم به إیرانی میشه ٧۵.
  من گیج شدم مگه هر اینچ ٢/۵ سانت نیست پس چرا در جدول اینچ رو به سانت تبدیل کرده عدد کمی رو نوشته.
  بالاخره من سایزم ٧٠ هست یا ٧۵ طبق این جدول؟ این در حالیست که سوتین های اندازه من ٧۵b هست پس این جدول اشتباهه.

  1. مصطفی مطهر گفت:

   با سلام. دلیل اختلافتون اینه که هر اینچ ۲/۵۴ سانتی متر است نه ۲/۵

 4. Mina گفت:

  اختلاف اندازه ها برای من ۱۶ هست.. بین f و g میشه.
  کدوم رو باید انتخاب کنم؟

  1. مصطفی مطهر گفت:

   با سلام.
   سایز شما به سختی داخل ایران پیدا میگردد چون کاپ های f یا g در ایران تولید نمیشود. تولید کنندگان معمولا کاپ B تولید میکنند و در کمی از مواقع کاپ C . پیشنهاد میکنیم به صورت حضوری خرید نمایید تا به سایز مد نظر ایرانی خود برسید و یا با استفاده از رابط یا دوخت بند به سایز مناسب خود برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *