وبلاگ

نحوه تاکردن انواع لباس برای چمدان

تا کردن لباس برای چمدان
Rate this post

هنگامی‌که قصد عزیمت به یک سفر را دارید، ممکن است از چند روز قبل دغدغه این را داشته باشید که لباس‌ها را چه جوری تا کنیم؛ همچنین چه اندازه آن‌ها را فشرده در داخل چمدان قرار بدهیم که هم بتوان همه لباس‌ها را جا کرد و هم کیفیت لباس‌ها تحت‌ تأثیر قرار نگیرد. این امر اگر سخت‌ترین کار نباشد، می‌توان گفت که یکی از سخت‌ترین کارهایی است که باید خانم‌های خانه‌دار انجام دهند.

 

روش های ساده برای تاکردن لباس

روش‌های متفاوتی وجود دارند که می‌توان لباس‌ها را به ‌راحتی تا کرد و داخل چمدان جای داد. با این روش‌ها دیگر نگران چروک شدن و بی‌کیفیت شدن لباس‌ها نباشید؛ به‌گونه‌ای که بعد از رسیدن به مقصد دیگر لازم نیست که دوباره چمدان را بازکرده و تمامی لباس‌ها را اتو بکشید. پس می‌توانید با استفاده از این روش‌ها سفر خوب و خوشی را پشت سر بگذارید و به‌عنوان تجربه‌ای جذاب آن را در ذهن خود نگه دارید.

تا کردن لباس ها

اگر می‌خواهید که لباس‌های­تان را جوری تا کنید که در چمدان جا شوند، بهتر است متناسب با نوع لباس‌ها و جنس آن‌ها از ترفندهای زیرکانه استفاده کنید و به‌راحتی و بدون داشتن هیچ دغدغه‌ای تمامی لباس‌های خود را داخل چمدان بگذارید.

برای این کار بهتر است مراحلی را که در زیر پیشنهاد می‌کنیم، انجام دهید:

۱- گذاشتن لباس‌های بزرگ در چمدان

در این مرحله بهتر است که از لباس‌های با حجم‌ بیشتر شروع کرده و ابتدا آن‌ها را تا کنید و در ته چمدان قرار دهید؛ این کار باعث می‌شود که لباس‌های بزرگ‌تر در ته چمدان به‌خوبی جا بگیرند و سپس لباس‌های کوچک را تا کنید و روی آن‌ها قرار دهید.

۲- گذاشتن شلوارها در چمدان

در این مرحله باید به تا کردن شلوارها پرداخت. شلوارها را از ناحیه وسط آن‌ها به سمت درازا تا کنید و اکنون شلوار تاشده را از ته آن به سمت بالا به حالت لوله‌ای در بیاورید. لوله‌ای قراردادن شلوار در چمدان باعث می‌شود که هم کمتر جا بگیرد و هم کیفیت آن‌ها حفظ شود.

۳- گذاشتن تیشرت‌ها و بلوزها در چمدان

در این مرحله نوبت به تا کردن تیشرت‌ها و بلوزها می‌رسد که باید آن‌ها را از وسط و در راستای درازا تا کرده و مجدداً از قسمت میانی آن یک تای دیگر نیز بزنید. در این مرحله باید از ته لباس شروع کرده و به سمت یقه آن به ‌آرامی بپیچانید و حالا لباس‌های لوله‌شده را روی شلوارهای لوله شده که قبلاً داخل چمدان گذاشته بودید، بگذارید.

 

محصولات بیشتر در: لباس خواب زنانه

چطور وسایل سفر را در یک چمدان جا دهیم؟

برای اینکه وسایل مورد نیاز سفرمان را در داخل یک چمدان جای دهیم، باید تا حد امکان لباس‌های ضروری را انتخاب کرده و به ‌وسیله چندین روش همه آن‌ها را در داخل چمدان قرار دهیم. یک‌سری موارد هستند که به ما کمک می‌کنند لباس‌های زیادی را در داخل یک چمدان جا کنیم. برای این کار موارد زیر را رعایت کنید:

۱- قراردادن لباس‌ها به‌صورت لوله‌ای: اگر تمامی لباس‌ها را به‌ صورت لوله‌ای در داخل چمدان قرار دهیم، قطعاً فضای مناسب برای همه آن‌ها وجود خواهد داشت.

۲- قراردادن کفش‌ها در ته چمدان: کفش‌ها چون جزو وسایل پرحجم قرار می‌گیرند، بهتر است که آن‌ها را در داخل نایلون‌های پلاستیکی گذاشته و در ته چمدان بگذاریم و دیگر لباس‌ها را روی آن‌‌ها قرار دهیم.

۳- منظم و فشرده قراردادن لباس‌ها: بهتر است که تمامی لباس‌ها را فشرده و منظم در کنار همدیگر قرار دهیم و فضای خالی بین آن‌ها وجود نداشته باشد؛ در این صورت می‌توان تعداد بیشتری لباس را در داخل چمدان جا داد.

۴- قراردادن وسایل سبک در مراحل آخر: وسایلی که مقداری سبک هستند و استفاده از آن‌ها به ‌صورت زودبه‌زود بوده، باید بر روی تمامی وسایل دیگر قرار بگیرند تا دم دست باشند و هر موقع که لازم شد از آن‌ها استفاده شود.

۵- قراردادن وسایل بهداشتی و آرایشی بر روی وسایل دیگر: این نوع وسایل نیز چون زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند، بهتر است که بر روی دیگر لباس‌ها گذاشته شوند و دسترسی به آن‌ها راحت باشد. با انجام مراحل بالا به‌ راحتی می‌توانید تمامی وسایل موردنیاز خود را در داخل چمدان جا دهید و در مواقع نیاز از آن‌ها استفاده کنید.

 

جلوگیری از چروک شدن لباس در چمدان

تصور کنید که قرار بر این است تا چند روز دیگر به یک مسافرت بروید و آنجا دیگر اتو در دسترس شما نیست که لباس‌ها را هر موقع خواستید اتو کنید و شخصی هستید که روی لباس و چروک آن بسیار حساس هستید.

جلوگیری از چروک شدن لباس در چمدان

پس حتماً باید موارد مربوط به جلوگیری از چروک­شدن لباس در چمدان را بدانید و از آن‌ها استفاده کنید. تعدادی از این موارد عبارتند از:

۱- در تا کردن شلوارها دقت کنید: هنگامی‌که شلوارها را از وسط در راستای درازا تا کردید، بهتر است که قبل از گذاشتن وسایل دیگر در چمدان، قسمت بالای شلوار را در داخل چمدان قرار دهید. سپس لباس‌های دیگر را بر روی آن گذاشته و در نهایت پای شلوار را بر روی لباس‌های چیده شده برگردانید. با این کار مطمئن باشید که دیگر شلوارها چروک نمی‌شوند.

۲- تیشرت‌ها و بلوزها را مرتب بچینید: اگر از وسط در راستای درازا تیشرت‌ها و بلوزها را تا کنید و در آخر آن‌ها را از قسمت پایین به سمت یقه به حالت لوله‌ای شکل در بیاورید، دیگر آن‌ها چروک نمی‌شوند.

۳- کت، مانتو و پیراهن‌ها را بادقت تا کنید: برای تا کردن کت و مانتوها، همچنین پیراهن‌های مردانه بهتر است از وسط این کار را انجام داده و از لوله‌کردن آن‌ها خودداری کنید؛ چون لوله‌کردن­شان باعث به‌هم ‌ریختگی کیفیت­شان می‌شود.

در کل اگر می‌خواهید روی محل تا کردن لباس‌ها چروک ایجاد نشود، یک نایلون فریزر یا یک عدد دستمال را روی محل تا کردن قرار داده و با این روش دیگر لباس‌ها چروک نمی‌شوند.

بیشتر بخوانید: زیر کت زنانه چی بپوشیم؟

 

نحوه تا کردن شلوار در چمدان

ممکن است برای خیلی از شماها جای نگرانی باشد که شلوارهای خود را چگونه تا کنید و در داخل چمدان قرار دهید؛ بدون آنکه آسیبی به بافت شلوار برسد یا اینکه چروک شود. ولی باید بدانید که هر نوع شلوار به روش خاصی قابلیت تا کردن دارد؛ به ‌گونه‌ای که آسیبی به آن نرسد و چروک نشود. در ادامه می‌خواهیم برای انواع متفاوت شلوار، نحوه تا کردن آن‌ها را شرح دهیم.

۱- نحوه تا کردن شلوار ساق‌دار

برای تا کردن این نوع شلوار بهتر است که ابتدا از وسط آن را تاکرده و یک مربع کوچک را تشکیل دهید. شلوار را در راستای درازا از وسط تا کنید تا لبه‌های پارچه بر روی ‌هم قرار بگیرند. اکنون شلوار تا شده را دوباره از ناحیه میانی تا کنید و در آخر نیز انتهای مچ شلوار را در داخل کمر شلوار قرار دهید و آن را به‌ صورت فشرده در داخل چمدان بگذارید.

۲- نحوه تا کردن شلوار پارچه‌ای

ابتدا باید شلوار را در امتداد خط اتوی آن تا کنید تا کاملاً مسطح شود و چین و چروکی باقی نماند. اکنون شلوار را در راستای درز وسطی شلوار تا کنید و آن را از ناحیه میانی به سه قسمت تبدیل کرده و مجدداً تا کنید و در کنار دیگر شلوارها به ‌صورت فشرده قرار دهید.

۳- نحوه تا کردن شلوار جین و لی

در اول کار شلوار جین یا لی را به یک‌سوم تا کنید. در این نوع شلوارها بهتر است بعد از تا کردن اولی، آن‌ها را کاملاً تکان داده تا کاملاً صاف شود و جیب‌های آن را با دست مرتب کنید. در مرحله بعدی شلوار را از وسط تا بزنید به‌گونه‌ای که جیب‌های پشتی بر روی ‌هم قرار بگیرند. حالا بسته به فضای موجود در داخل چمدان چندین مرحله دیگر نیز می‌توانید آن را تا کنید.

نحوه گذاشتن لباس زیر در چمدان

لباس زیر که شامل شورت و سوتین و انواع لباس‌های خواب و… می‌شود، در مقایسه با دیگر لباس‌ها به دلیل حجم کمتری که دارند، فضای بسیار کمتری را اشغال می‌کنند و گذاشتن آن‌ها در چمدان نسبت به دیگر لباس‌ها راحت‌تر است.

لباس‌های زیر را بهتر است که روی لباس‌های لوله شده در داخل چمدان قرار دهیم و تا حد ممکن آن‌ها را به ‌صورت فشرده در کنار هم بگذاریم. ممکن است بعضی از افراد نسبت به لباس‌های زیر خود حساس‌تر بوده و مایل نباشند آن‌ها را در تماس مستقیم با دیگر لباس‌ها قرار دهند.

این‌گونه افراد بهتر است که لباس‌های زیرین خود را به ‌صورت جداگانه دسته‌بندی کرده و داخل بسته‌های نایلونی قرار دهند؛ سپس آن را در داخل چمدان در کنار دیگر وسایل بگذارند. با این روش دیگر لباس‌های زیر در تماس مستقیم با دیگر لباس‌ها و دیواره‌های چمدان نخواهد بود.

باید توجه داشته باشید که در سفر، قطعاً لباس‌های زیر باید تعدادشان نسبت به دیگر لباس‌ها بیشتر باشد؛ به دلیل اینکه لباس‌های زیر بسیار حساس بوده و هر شخصی باید حداکثر از یک نوع لباس زیر به مدت یک روز استفاده کند درحالی‌که دیگر لباس‌ها را معمولاً تا چند روز پشت‌سرهم می‌توانند استفاده کنند.

در مورد لباس‌های زیر و قراردادن آن‌ها در چمدان باید بدانید که چروک شدن آن‌ها زیاد قابل‌ توجه نیست؛ چون در زیر لباس‌های دیگر پوشیده می‌شوند؛ پس شما می‌توانید لباس‌های زیر خود را بر روی دیگر لباس‌ها قرار داده و فضای کمی را توسط آن‌ها اشغال کنید.

محصولات بیشتر در: لباس راحتی زنانه

 

نحوه گذاشتن وسایل بهداشتی

اگر می‌خواهید همراه لباس‌های خود، وسایل بهداشتی را نیز در داخل چمدان بگذارید و آن‌ها را با خود به سفر ببرید، بهتر است آن دسته از وسایل بهداشتی را ببرید که جزو ملزومات باشد. به ‌عنوان‌ مثال می‌توانید همراه خود مایع دستشویی، شامپو، لوسیون صابون و… را همراه داشته باشید.

این وسایل را بهتر است که در داخل بسته‌های نایلونی دسته‌بندی کرده و آن‌ها را به‌ صورت جداگانه بر روی سایر وسایل خود قرار دهید؛ چون اگر این وسایل را در زیر دیگر لباس‌ها قرار دهید، ممکن است تحت‌فشار قرار بگیرند و باعث کثیف‌شدن دیگر لباس‌ها نیز بشوند.

بهتر است که برای اشغال کمتر فضای داخل چمدان از ابعاد کوچک این وسایل استفاده شود؛ زیرا می‌توان همه این وسایل بهداشتی را در سایر فروشگاه‌ها تهیه کرد و مجبور به حمل آن نیستید. شما می‌توانید با این کار هم وزن کمتری از وسایل را با خود حمل کنید و هم اینکه فضا را برای دیگر لباس‌های ضروری باز می‌کنید.

 

قراردادن لوازم آرایشی بهداشتی در کنار لباس ها

اگر همراه سایر لباس‌های خود بخواهید وسایل بهداشتی و آرایشی را نیز به سفر ببرید، باید دقت کنید که وسایل آرایشی قطعاً باید در داخل کیف‌های پلاستیکی آرایشی قرار داده شوند؛ زیرا ممکن است در طول سفر تحت شرایط متفاوت مقداری از آن‌ها سرریز شود یا دچار نشت شوند و باعث ایجاد آلودگی در داخل چمدان شده و ممکن است منجر به تغییر رنگ لباس‌ها شود.

چمدان بستن

قبل از حرکت بهتر است که برای آخرین بار نیز تمامی وسایل بهداشتی و آرایشی بادقت بررسی شوند و مواردی که لازم است را با مقداری چسب محکم کرده که از خطرات احتمالی مربوط به آلودگی آن‌ها در امان باشید.

 

نکات مهم برای بستن چمدان

هنگام انتخاب نوع چمدان برای سفرکردن، بهتر است که متناسب با میزان وسایل خود نوع چمدان و همچنین ابعاد آن را انتخاب کنید؛ به‌گونه‌ای که بعد از بستن چمدان و آماده‌شدن برای سفر دیگر نگرانی از بابت سایر وسایل داخل چمدان وجود نداشته باشد.

یکی از نکات مهمی که قبل از بستن چمدان برای سفر باید در نظر گرفت، تمیزی داخل چمدان است؛ به ‌گونه‌ای که بعد از اتمام سفر داخل چمدان مثل روز اول تمیز باقی بماند. برای تمیز نگه‌داشتن سطح داخلی چمدان بهتر است از کاورهای مخصوص چمدان استفاده شود که می‌توان آن‌ها را از فروشگاه‌ها تهیه کرد.

بیشتر بخوانید: چگونه سوتین مناسب انتخاب کنیم؟

 

جمع بندی

ممکن است برای بعضی افراد که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، این دغدغه وجود داشته باشد که چمدان­ش با چمدان دیگر مسافران جابه‌جا نشود. بهترین کار برای برطرف‌کردن این دغدغه آن است که شخص بعد از بستن چمدان خود از یک چسب رنگی یا نشانگرهای آماده‌ای که در بازار هستند، استفاده کند.

اگر می‌خواهید مطمئن‌تر شوید بهتر است که نام و نشانی خود را بر روی یک‌تکه کاغذ نوشته و به چمدان بچسبانید. با این روش دیگر هیچ نگرانی بابت جابه‌جاشدن چمدان‌ها وجود نخواهد داشت. نکته مهم دیگر در بستن چمدان آن است که از قراردادن وسایل الکترونیکی مانند لپ‌تاپ و تبلت در داخل چمدان خودداری کرده و برای حمل این‌گونه وسایل از کیف‌های مخصوص استفاده شود.

 

سؤالات متداول

۱- چگونه لباس‌های خود را تا کنیم و در داخل چمدان بگذاریم بدون آنکه چروک شوند؟

بهتر است شیوه‌های تا کردن انواع متفاوت لباس‌ها را یاد بگیرید و آن‌ها را در جای مناسب در داخل چمدان قرار دهید.

۲- لباس‌های با رنگ روشن خود را چگونه تا کنیم و در چمدان قرار دهیم؟

برای آنکه لباس‌های رنگ روشن بعد از باز کردن چمدان هیچ اثر لکه‌ای بر روی آن‌ها وجود نداشته باشند، بهتر است لباس را پشت‌ورو کرده سپس تا کنید و در داخل چمدان قرار دهید.

۳- فضاهای کوچک و خالی داخل چمدان را چگونه پر کنیم و از به‌هم‌ریختگی وسایل داخل آن جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از به‌هم‌ریختگی داخل چمدان بر اثر فضای خالی کوچک می‌توانید وسایل ریز مانند شارژر، جوراب یا داروهای خود را در داخل بسته گذاشته و در فضای خالی قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *