وبلاگ

راهنمای ست کردن رنگ لباس های مردانه

Rate this post

رنگ‌ها نمادی از افکار و احساسات ما هستند و خود بر نحوه‌ی ادراک و رویدادهای پیرامون ما تأثیر می‌گذارند. تاثیر رنگ‌ها به‌گونه‌ای است که بنابر نحوه‌ی به کار بردن آن‌ها در لباس‌ها، می‌تواند از شما یک انسان شیک‌پوش و کاریزماتیک یا یک فرد معمولی بسازد. رنگ‌ لباس‌هایی که برای پوشیدن انتخاب می‌کنید به همان اندازه که بر نحوه‌ی درک شما از خود و محیط پیرامونتان تاثیر می‌گذارند، از درون شما سخن می‌گویند و شما را به دیگران می‌نمایانند. از همین رو این مقاله را به نحوه‌ی انتخاب رنگ‌ها برای لباس‌های آقایان اختصاص داده‌ایم و قصد داریم تا هرآنچه را که لازم است درباره‌ی شناخت رنگ‌ها، ارتباط میان آن‌ها و نقش رنگ‌ها در لباس‌های مردانه بدانیم، مطرح کنیم و بهترین ترکیب رنگ‌ها برای استفاده در ست‌های لباس آقایان را بررسی نماییم.

نظریه‌ی اساسی رنگ‌ها

اکثر افراد با چرخه‌ی رنگ‌ها آشنایی دارند. این چرخه متشکل از رنگ‌های اساسی است که در واقع پایه‌ی هر رنگی هستند که می‌توان تصور نمود. تعاریفی که با استفاده از این چرخه شکل گرفته‌اند، عبارت از موارد زیر است:

 • رنگ‌های اصلی: شامل رنگ‌های قرمز، آبی و زرد است.
 • رنگ‌های ثانویه: شامل رنگ‌های سبز، بنفش و نارنجی است.
 • رنگ‌های مرتبط: رنگ‌هایی هستند که در چرخه‌ی رنگ‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند و از یک خانواده هستند. از رنگ‌های مرتبط در ست‌های تک‌رنگ استفاده می‌شود، مثل یک شلوار جین آبی و یک تی‌شرت آبی.
 • رنگ‌های مکمل: رنگ‌هایی هستند که در چرخه‌ی رنگ‌ها روبه‌روی هم قرار می‌گیرند و از کنار هم قرار گرفتن آن‌ها تضاد قابل توجهی ایجاد می‌شود. از رنگ‌های مکمل برای ایجاد ست‌های ظاهری جسورانه و جلب توجه کننده استفاده می‌شود.
 • رنگ‌های سه‌گانه: شامل هر سه رنگ از چرخه‌ی رنگ‌ها است که با فاصله‌ی یکسانی از یکدیگر بر روی چرخه قرار گرفته‌باشند. رنگ‌های سه‌گانه یک ست متعادل را در لباس‌ها ایجاد می‌کنند که شامل چندین رنگ است.

 

 • رنگ‌های مشابه: سه رنگ از چرخه‌ی رنگ‌ها که در کنار یکدیگر قرار دارند و رنگ وسطی بر رنگ‌های کناری غالب است.

هریک از این رنگ‌ها با انواعی از عواطف انسانی ارتباط دارند و احساس خاصی را به ذهن بیننده منتقل می‌کنند. برای مثال:

 • قرمز: خطر، شور، عصبانیت، عشق
 • آبی: اعتماد، آرامش، ثبات
 • زرد: توجه، گرما، انرژی
 • سبز: طبیعت، ثروت، حسادت
 • نارنجی: سلامتی، جوانی، جذابیت
 • بنفش: تجمل، سلطنت، رمز و راز، خلاقیت

شاید بپرسید پس رنگ سفید و سیاه چه می‌شوند؟ در واقع نقش این دو رنگ به‌گونه‌ای است که از ترکیب هر رنگ با سفید یا سیاه، می‌توان آن را روشن‌تر یا تیره‌تر نمود.

 

ست کردن لباس‌های مردانه

نظریه‌ی رنگ‌ها جالب به نظر می‌رسد اما چگونه از آن در ست کردن لباس‌های خود استفاده کنیم؟ در این بخش بهترین ترکیبات رنگ‌هایی که با استفاده از نظریه‌ی رنگ‌ها ساخته می‌شود و می‌توانید از آن‌ها در لباس‌های خود استفاده نمایید، آورده شده‌است. وقتی می‌گوییم “بهترین ترکیبات رنگ‌ها” منظور ترکیبات رنگی کلاسیک است که در طول زمان عام‌پسندی آن‌ها ثابت شده‌است و عموم افراد آن‌ها را دوست دارند، البته شما همیشه می‌توانید خودتان رنگ‌های مختلف را در کنار هم قرار دهید و ترکیبات چشم‌نواز زیبای دیگری بسازید.

 1. سرمه‌ای و سفید: تضاد بین سرمه‌ای و سفید بسیار برجسته است و همین امر باعث شده‌است تا ترکیب این دو رنگ در کنار هم از بهترین انتخاب‌ها برای ست کردن لباس‌های مردانه باشد. برای نمونه یک شلوار جین سفید با یک پیراهن جین تیره‌ی سرمه‌ای هارمونی بسیار جذابی ایجاد می‌کند.

 1. خاکستری و مشکی: قرارگرفتن دو رنگ خاکستری و مشکی در کنار هم باعث ایجاد کنتراستی ملایم می‌شود. رنگ خاکستری در کنار مشکی خود را بیشتر می‌نمایاند و با استفاده از این ترکیب رنگی شما هم از کنتراست و هم از ماهیت مکمل رنگ‌ها استفاده می‌کنید. برای مثال می‌توانید از یک شلوار جین مشکی، یک تی‌شرت مشکی و یک جفت کتانی خاکستری استفاده کنید. همچنین می‌توانید یک پیراهن مردانه‌ی خاکستری را به‌صورت جلوباز روی تی‌شرت مشکی در نظر بگیرید.

 1. سبز و خاکی: همواره از این دو رنگ در لباس‌های نظامی به‌منظور استتار استفاده می‌شده‌است و به همین علت با روحیات مردانه بسیار تناسب دارد و موجب افزایش تاثیرگذاری و جذابیت ظاهری آنان می‌شود.

 1. قهوه‌ای و کرم: از تناسب این دو رنگ در همه جا استفاده‌ی زیادی می‌شود و هنوز هم اگر با دقت انتخاب شوند می‌توانند بسیار چشم‌نواز باشند و ترکیبی گرم‌تر از موارد قبلی ایجاد کنند.

 1. قهوه‌ای و شرابی: قرمز تیره یا شرابی با قهوه‌ای ترکیبی پرشور و غنی می‌سازند و حس گرمی، صمیمیت و شور را به بیننده منتقل می‌کنند.

 1. خاکستری و صورتی: خاکستری رنگی خنثی است و قرار گرفتن صورتی کمرنگ در مجاورت آن عنصر غیر‌منتظره‌ای را به آن اضافه می‌کند. ترکیب خاکستری و صورتی یک ترکیب مدرن است که پیش‌بینی می‌شود در مدت زمان کوتاهی به یک ترکیب کلاسیک تبدیل خواهدشد.

 1. مشکی و سفید: قرار دادن مشکی و سفید در کنار هم همیشه جواب می‌دهد و هارمونی زیبایی ایجاد می‌کند به‌گونه‌ای که هیچ‌کس به شما نخواهدگفت که این ترکیب رنگی عجیب است. در واقع، کنتراست بالا باعث ایجاد جذابیت بصری تمیز و ظریفی می‌شود. بسته به اینکه به چه نحوی از دو رنگ مشکی و سفید در لباس‌های خود استفاده می‌کنید می‌تواند برای شما ظاهری بسازد که تا حدودی رسمی است.

 1. زرد: استفاده از رنگ زرد، البته نه زردی که برق آن چشم را بزند بلکه شکل متداول‌تر آن مثلا خردلی، در پوشش مردانه باعث انتقال حس جسارت و نشان‌دهنده‌ی شخصیتی متفاوت و خاص است. بهتر است از این رنگ در کنار برخی رنگ‌های تیره در ست‌های لباس مردانه استفاده شود.

 1. نارنجی: نارنجی هم مثل زرد یا خردلی، رنگ متداولی است. اگرچه این رنگ با هر رنگی تناسب ایجاد نمی‌کند و اندکی ظرافت نیاز دارد تا بتوان رنگ‌های متناسب با آن را در ست‌های مردانه انتخاب نمود اما حضور آن در لباس‌‌های شما تمام توجهات را به سمتتان جلب خواهدکرد. کافی است از یک رنگ خنثی در کنار آن استفاده نمایید، اجازه دهید که به تنهایی بدرخشد و از برجسته کردن سایر لباس‌های خود پرهیز نمایید.

 

رنگ‌های نامناسب برای لباس‌های مردانه

به یاد داشته‌باشید که هر نوع ترکیب رنگی در لباس‌های مردانه جالب نخواهدبود. اگر قرار باشد هر رنگی را در کنار رنگ‌های تصادفی دیگر قرار دهیم می‌تواند منجر به نتایج فاجعه‌باری همچون تصویر زیر شود.

توصیه می‌شود از ترکیبات رنگی زیر در لباس‌های مردانه اجتناب نمایید:

 • سبز و قرمز
 • نارنجی و قرمز (رنگ‌های گرم خیلی تند با هم تناسب ندارند.)
 • سبز و نارنجی
 • مشکی و قهوه‌ای
 • زرد و بنفش

 

جمع‌بندی

ست کردن رنگ لباس‌های مردانه به‌منظور اینکه جلوه‌ای خاص، شیک و جذاب برای آقایان ایجاد نماید از اهمیت بالایی برخوردار است. با نگاهی به ظاهر و لباس‌های یک شخص می‌توان اطلاعات بسیاری را درباره‌ی دیدگاه آن شخص در رابطه با خودش و همچنین اینکه می‌خواهد دیگران او را چگونه ببینند، کسب نمود. در این مقاله سعی نمودیم اطلاعاتی درباره‌ی شناخت رنگ‌ها و تاثیری که هر یک بر ذهن بیننده می‌گذارند، به شما ارائه دهیم و برخی از بهترین ترکیبات رنگی متداول را که همواره تناسب زیبایی در کنار هم ایجاد می‌کنند و استفاده از آن‌ها در لباس‌های مردانه توصیه می‌شود، معرفی نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *